Vai dāvināt bērnam grāmatu, ja saņemta piezīme skolā par lasīšanu korī?

Dāvanas mazajiem bērniem – elementāri, Vatson! Ko dāvināt lielākiem bērniem, ja nekas vairs neinteresē? Varbūt dāvināt savu laiku? Vai bērns, lasot grāmatu skolā, var saņemt piezīmi skolā?

Bēdāties vai priecāties, ja šogad bērnam 11 gados ir tikai 2 vēlmes Ziemassvētku dāvanai:
⁃ “Ilustrētā Junioriem” gada abonements
⁃ Dāvanu kartes grāmatnīcās*

Vai bērns pāriet tīņu vecumā jau 11 gados! Negrib un neinteresē praktiski nekas, pat lasītkāre bija nozudusi! Vai Tavam bērnam ir bijis līdzīgs posms? Nogaidīt vai rīkoties?

Kā atgūt lasītprieku?
Ja pagājušo gadu dēls izlasīja 33 grāmatas, tad šogad tikai 13 grāmatas. Šovasar vairs nevēlējās piedalīties arī “Zvaigzne ABC” lasīšanas maratonā, bet tas vairāk dēļ grāmatu saraksta, kur īsti nekas nepiesaistīja!

Dēlam šogad izlasītas 13 grāmatas, man laikam tikai 4 grāmatas un pēdējo “Šantarāms” lasu jau 7 mēnešus ar daudziem pārtraukumiem! Nelepojos, bet par attaisnojumu varu teikt, ka grāmatai ir 944.lpp. un īsti nav paslēpjama rokassomiņā, lai paķertu pa ceļam!:)

img_8427

Kā atgūt interesi bērnam par grāmatām? Paldies jāsaka filmām! Gada beigās dēlam acis iedegās un atsākās lasīšanas maratons! Kā?

Ja pirms gada negribīgi atļāvu lasīt visus Apakšbikšus, Gregus, Negantniekus, kuriem neredzēju jēgu (par labāko skolotājas padomu par lasīšanu jau rakstīju. Paldies, Santa!), tad rudenī, noskatoties vienu “Bada spēļu” filmu, bērns vēlējās pēc tam izlasīt arī visas grāmatas!

Vai es biju priecīga? No vienas puses JĀ!, bet no otras puses nebiju pārliecināta, vai “Bada spēles” ir atbilstošas 11 gados! No otras puses, ja filma ir redzēta, vai tagad būtu pareizi aizliegt lasīt grāmatu!?

Grāmata -> filma -> grāmata -> filma…un tika izlasītas visas trīs grāmatas 1 mēneša laikā!

Pašreiz dēls pamanījis “Maze runner” filmas treileri (nezinu, kas tas ir) un jau pats aizgāja uz bibliotēku, lai noskaidrotu, vai ir pieejama arī tāda grāmata kā filma!
Grāmata “Labirintu gūstā” somā un lasītprieks ir atgūts ar grāmatām, kuras interesē viņu, nevis ar grāmatām, kuras būtu jālasa mammas prāt!

img_9785-3

Piezīme skolā par lasīšanu! Jā, nedrīkst lasīt grāmatu kora laikā! Jādara, kas pienākās! Bet ziniet, kad izlasīju šo piezīmi sāku smaidīt!

Kā, lai īsti dusmojos! Forši, ka lasa grāmatu un būtu stulbi par to pārmest! Protams, nevar to darīt stundas laikā!

Pēc sarunas ar skolotāju atklājās, ka dēls arī nav gājis uz kori, lai arī katru rītu bija skolā! Ko darīja? Lasīja “Bada spēles”!;) Piedodiet, skolotāj!

Esi kādreiz iegrimusi lasīšanā, ka gribi lasīt vēl un vēl, lai uzzinātu, kas notiks tālāk? Tad tu sapratīsi un “Bada spēles” tiešām ierauj savā gūstā – pat mani!

Lasītprieks pārvēršas blogā – lasi KārlisKāpēc blogs
Dēla projekts aizsākās pirms 2 gadiem – lieliski tiek turpināts! Cerams grāmatu atsauksmju rakstīšana bērnam iemācīs vairāk analizēt, prast izvērtēt, piedomāt pie rakstītā. Atsauksmēs vēl ir kļūdas. Tomēr pēdējās atsauksmes tiek rakstītas jau ar paplašinātiem teikumiem un vairākiem komatiem! Tas priecē!

Piezīmes sakarā vēl viens klusais prieks atšķirībā no vīra, ka dēls atradis caurumu e-klases laikmetā un spējis nobastot stundu! Koris nav e-klases stundas sarakstos, līdz ar to par to nav elektroniskas atskaites!

Jā, bastot nav labi! Tomēr vai nav skumji, ka šajā e-laikmetā, to praktiski nevar izdarīt, jo uzreiz par to uzzinās vecāki! Kas par skolas laiku bez bastošanas!?

JĀ, man mēdza paslīdēt kāja un neaiziet uz skolu, bet dienu pavadīt piemājas stroikā. Vai arī visa klase kolektīvi nolēma, ka būs arī 3.Lieldienas, jo neribējās iet uz matemātiku un tā vietā aizgājām uz Cēsu pils parku. Vēl tagad atceros sēdēšanu ar klasesbiedriem uz vecajiem soliem Cēsu pils parkā!
Vai vecāki uzzināja par bastošanu? Nē! Nebija e-klases, nebija n-tās whatsapp grupas vecākiem, nebija slēgtas skolas durvis un apsargu pie druvīm, bet bija piedzīvojumi!

Ko tagad atcerēsies mūsu bērni salidojumos? Var jau būt, ka nezinu mūsdienu skolas nedarbu tendences!;) Kādas tās ir?

Vai izklausās, ka es priecājos, ko bērns ir izdarījis! Godīgi, nezinu! Ja tas notiktu katru dienu, tad jā!Tomēr savus iekšējos prieciņus paturu pie sevis un dēla priekšā šoreiz izlaidu stāstus par sevi “Kā es bastoju skolā!” Protams, perfektām mammām neklājas tā rakstīt!;)

Atgriežoties pie bērna vēlmēm Ziemassvētkos, varbūt tiešām dāvanas nav pats galvenais, ko bērns vēlās?
Vai var dāvināt savu laiku!? Kā reiz Adventes kalendārā dēlam rakstīts – izvēlies kā un ar ko Tu vēlies pavadīt brīvdienas?

Sacīts darīts! Laimīgā loze tika man! Varētu šādas brīvdienas vairāk, kurās ir laiks aprunāties, būt kopā, smieties, muļķoties un mēs tikai divatā! Ja ģimenē ir vairāki bērni un lielāka uzmanība tiek vērsta mazajam, varbūt šādi “randiņi” ar bērnu ir tik svētīgi ik pa laikam!

Lai priecīgi, balti un mierpilni Ziemassvētki!
Visu uzņemt mierīgāk! Lai ir laiks būt tieši ar savējiem, ne visiem!


*Kāpēc dalīt dāvanu kartes pa mazākām summām? Ieteikums no bērna Ziemassvētku vecītim!

Pārsvarā grāmatnīcu dāvanu kartes ir jāizmanto vienā pirkumā. Līdz ar to, uzdāvinot 20 vai 30 EUR dāvanu karti, tā jāizlieto vienā piegājienā. Tomēr varbūt tajā brīdī bērns vēlas tikai 1 noteiktu grāmatu. Bet, ja summa ir lielāka, tad piespiedu kārtā jāņem arī otra grāmata, kuru varbūt nemaz arī nelasīs. Tāpēc labāk dāvināt vairākas 5 un 10 EUR dāvanu kartes.

Es vairs nepērku grāmatas grāmatnīcās, bet izvēlos dāvanu kartes. Jo, ja man liekas, ka manis izvēlētā grāmata būs interesanta bērnam, tad tomēr 90 % tā neiztur bērna kritiku un netiek lasīta! Līdz ar to grāmatas izvēli esmu atstājusi bērna ziņā!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s