#4 izšķīdusi olas čaumala

„Marinētās” olas jeb olas bez čaumalas!
Kaut ko pētīt un izzināt – tāds ir #100EksperimentiBērniem uzdevums un šis eksperiments to nodrošina, jo var pētīt eksperimentu 3 dienas;)

Vai jēlu olu var saspiest kā gumijas bumbiņu?
Eksperimentu var izdarīt ļoti ātri un pat darba dienā vai kaut vai tagad, jo ir jāieliek tikai olas etiķī. Nevajag atlikt, ja bērns vēlas izmēģināt:)
Katram mājās ir kāda ola un kaut kur paslēpts etiķis!

NEPIECIEŠAMS
– olas
– etiķis
– trauks

IMG_5164

SĀKUMS – 1.diena
Ieliek olas traukā, pārlej ar etiķi un ieliek ledusskapī uz 24 stundām.
*sākotnēji olas ir trauka dibenā un tad tās sāk peldēt augšpusē. Dēls no sākuma bija kā pielipis traukam un skatījās, kas tad nu notiks!

PĒC 24 stundām – 2.diena
Olas uzmanīgi izņem ar karoti ārā no trauka. Ja kāda ir saplīsusi, labāk jāizmet. Veco etiķi izlej un atkal ieliek olas atpakaļ un pārlej ar jaunu etiķi.
*visas olas jau praktiski ir bez čaumalām. Olas izskatās tādas pūkainas, un atlikusī sašķīdusī čaumala ir tik trausla, pūkaina un peld uz augšu.
Kāpēc jāliek uz vēl vienu nakti? Varbūt, lai paliktu stingrākas?

PĒC 48 stundām – 3.diena
Olas tiek nomazgātas – tas prieks tiek man, jo dēls negrib no sākuma tādas ņemt rokās:) Visa vannas istaba dvako pēc etiķa.
*jocīga sajūta turot kaut ko tik kustīgu un ļepatīgu rokās!

PĒTĪŠANAS FĀZE olas pieliekam pie lampas – grozot var redzēt kā dzeltenums peld iekšā; olas ir staipīgas, gumijotas un mīkstas kā bumbiņas. Mazliet lielāks spiediens un ola pārsprāgst;)
Olas dzeltenuma masa laikam ne kā savādāk to nevar nosaukt ir netipiska kā mīkla, nav vairs tik šķidra kā jēlai olai.

Tiešraide no vannas istabas:)

IETEIKUMS izmēģināt eksperimentu labāk ar vairāk olām, ja nu gadījumā pārvietojot starpdienās kāda pārplīst (mums neviena nesaplīsa); trauku labāk izvēlēties platāku, jo pēc dienām ola ir palielinājusies; 3 olām nepieciešams ap 500-700 ml etiķa, ieskaitot etiķa pārliešanu. (etiķis mājās stāvēja nelietots jau 10 gadus, nu neesmu es marinēšanas eksperts, bet olas gan ir jautri marinēt!:)

PAMATOJUMS ieliekot olas etiķī, uzreiz sākas ķīmiska reakcija uz kalciju, ko satur čaumala – iedarbojās etiķis un kalcijs izzūd kā gāzes burbuļi.

Vai Lieldienās ar tām varētu sisties? Radās doma apzīmēt olas kā Lieldienās. Es izvēlējos olu apzīmēt ar marķieri un rezultātā pirmā ola man pārsprāga rokās, tikai iesākot savu mākslas darbu, un visas drēbes ar plunkšķi palika slapjas, grīda netīra ar jēlu olu un vannas paklājiņš iekļuva veļas mašīnā!
Lieki piebilst, ka dēls nenoķēpājās nemaz!;)

#vel96EksperimentiBerniem

ja vēlies to izmēģināt – atzīmē sev to pinterestā zemāk (pin it)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s