Piedod, Polija!

Atzīšos! Polijā biju, tikai caurbraucot pirms 17 gadiem skolas ekskursijā, un vienmēr pēc tam šī zeme asociējas tikai kā caurbraucamā valsts. Tāpēc ar ģimeni parasti aizlidojam uz Vāciju, Itāliju vai Franciju un tur sākam savus piedzīvojumus, lai lieki nav jātērē laiks caurbraucot!

4 brīvas dienas, ko lai dara – jābrauc pie Baltijas jūras! Tikai no citas puses!
Laipni lūgtum Ziemeļpolijā!

Ceļojuma sastāvs – mamma, kura negrib sēdēt mājās jeb tīrīt māju, tētis, kas piekrīt sievai 89% gadījumos un 2 bērni – 10 gadi un 2 gadi, kuriem nav variantu – jādodas ceļojumā!

Polijā tiešām ir ko vairāk redzēt par Varšavu un Krakovu, braucot atkal cauri! Ārprāts! Es pat tagad rakstot, visu laiku tikai skandinu caurbraucamā valsts, braucot cauri! Būtu skumji, ja par Latviju tā domātu!
Polija nav tikai tranzīta valsts, kas pilna ar lētajiem drēbju tirgiem vai ar poļu āboliem, lai arī lielveikalos augļu stendā 90% tik tiešām bija tikai poļu āboli un citi “ārzemju” augļi bija cītīgi jāpameklē!;)
Ziemeļpolija ir šarmanta, mazliet laucinieciska ar Windows98 pļaviņām, koku alejām un vēsturi! Skaisti!

Polija ir pārsteidzoša gan dabas, gan vēstures ziņā! Tik tuvu Latvijai un tik nezināma, vismaz man!

Pirmās divas dienas braucām pa maziem un pārsteidzoši šauriem ceļiem, ciemats pēc ciemata ar vidējo ātrumu 70 kilometri stundā, jo starp ciematiņiem jau mans šoferītis neizturēja un uzņēma strauji ātrumu līkumotajos koku alejas ceļos – skaisti kā Francijā vai Itālijā! Tik koki izrotāti ar bumbuļiem kā Ziemassvētkos!


VĒSTURISKAIS ŠARMS
Ziemeļpolija līdz pat Gdaņskai daudz veltīta Kopernikam – ielas, pieminekļi!

Kas ir Koperniks? To mums izstāstīja mūsu mazā runājošā enciklopēdija – vecākais dēls, kurš no mazotnes aizraujas ar astronomiju. Koperniks atklāja, ka nevis visas planētas griežas ap zemi, bet saule ir visa centrs un tostarp arī zeme, un visas planētas griežas ap sauli. Mums vecākiem nākas tikai piekrist, jo apgāzt šo teoriju neesam spējīgi!

Polijā astronomija iet roku rokā ar reliģiju, jo pieminekļi bieži ir pie baznīcām – reliģija blakus astronomijai un zinātnei! Pārsteidzoši un tā tas jau ir bijis gadsimtiem!

Mazajās pilsētās ir savs šarms – klusi vakari, pastaigas pa senajiem ciematiņiem, kuros it kā nekas nenotiek, bet no otras puses, tas aizrauj! Tāpēc man patīk tajās ne tikai cauri braukt, bet palikt arī pa nakti, jo te dzīves ritms palēninās un Tu spēj to izbaudīt nesteidzoties!

Lielisks piemērs ir Fromborka! Pilsēta atrodas pie pašas Baltijas jūras ar skaistu katedrāli kalnā! Un, ja vēl no istabas loga vari skatīties uz šo lielisko skatu! Dievīgi!


Mani kā ceļojuma aģentu pat spēja pārsteigt Fromborkas viesnīca, uz kuras bildēm arī uzķēros, rezervējot numuru! Viss atbilda rezervētajam un bija vēl labāk nekā iecerēts: numurs ar skatu uz katedrāli, istaba plaša ar īstiem ziediem vāzē, welcome dzērienā poļu liķierītis un brokastis! Vienreizējas brokastis tādai mazai vietai – es pat teiktu izcilas! Sen nebiju izjutusi vietu, kur tik neuzbāzīgi bija par visu padomāts ar lielisku apkalpošanu un istabas interjers ar skaistām niansēm! Tu kā viesis vari justies vienkārši lieliski! Es varētu te vēl palikt! Tiešām!


Turpmākajās dienās papildinājām Polijas ekonomiku vai vismaz akcīzes nodokli, jo par ceļojuma dzērienu kļuva tieši liķierītis, kas laikam nav baudīts kopš studiju laikiem!

Lai kā man patiktu mazās pilsētas, savā ceļojumā iekļāvu Gdaņsku uz 2 naktīm! Kāpēc lielu pilsētu? Lai vakaros būtu, ko darīt un pa dienu apskatītu vietas ap šo reģionu!

Lai arī Gdaņska asociējās ar lielu ostas pilsētu, tad pašā pilsētā neizjūt šo stratēģisko jūras punktu!

Iemīlēties Gdaņskā! Elementāri, Vatson!
Skaista vecpilsēta gar kanālu! Restorāns pie restorāniņa, kuri pārsteidz ar interesantiem interjeriem. Vakaros vienkārši dievīgi izgaismota kā pasakā!Esot Polijā, atcerējos Mārtiņa Sirmā raidījumu “Kulta ēdieni” Polijā! Tad ik pa laikam visu laiku gaidīju to balagānu, poļu krāsainību jeb bezgaumīgumu – vai nu tas, palicis laukos, vai arī tas strauji mazinās! Vecpilsēta izskatās tik zināma un nevaram saprast, kam tā līdzinās – kaut kas no Vācijas, Beļģijas… Pati vecpilsēta ir uzcelta no jauna pēc 1944. gada bombardēšanas! Tomēr, esot tur, viss izskatās kā sendienās!

KO VĒL APSKATĪT ZIEMEĻPOLIJĀ?
Pa ceļam var piestāt “Vilku midzenī” – bunkuru sistēma, kurā Hitlers kara pēdējos gados slēpās 800 dienas. Maps.me mūs aizveda līdz bunkuram pa bruģētu meža ceļu un es vēl domāju, kā te var izbraukt lielie tūristu autobusi, bet nē – mēs laikam piebraucām pa Hitlera ceļu, jo tur var nokļūt arī no otras puses pa skaisti glancētu ceļu.
Midzenis atrodas mazā nekurienē – mistiskā mežā vai šo auru mežam piešķir tikai Hitlera klātbūtne!?
Mums jau otrā ceļojumā seko Hitlers, jo arī pirms 2 gadiem, kad ceļojām pa kalniem Austrijā un Vācijā pabijām “Ērgļa ligzdā”.

Cena ģimenei ar autostāvietu ap 10 EUR


Sopot kūrortpilsētu ar lielisku krasta promenādi un garāko molu Eiropā 515,5 metru garumā, kur acis žilbst no baltās krāsas saulē. Mola galā atrodas restorāns un pats lieliskākais, ka par mola pastaigu ir jāmaksā ~ 5 EUR ģimenei ar 2 bērniem. Bizness strādā! Palangā mols ir bezmaksas, bet Sopotā, skatoties no mola, uz krastā esošām lepnajām viesnīcām sajūties kā Francijas Rivjērā.


*es neko cukurotu neēdu – tas ir fotošops

Lacka Dune
– lielākās kāpas Eiropā. Atkal lielākās – viss ir lielāks un garāks nekā Baltijā. Nav jau labi salīdzināt, bet, ja esi bijis Nidā (Lietuvas kāpās), tad nekas daudz nepārsteidz. Smiltis paliek smiltis!;) Tomēr te var labi pavadīt laiku svaigā gaisā. Lai tiktu līdz kāpām, jāmēro 5 km pa meža ceļu vienā virzienā!

3 veidi kā to paveikt – ejot (mums tas atkrīt ar savu divgadnieku, jo citādi paietu ½ diena); braucot ar riteni vai elektrovilcieniņu.

Mēs izvēlamies riteņus, kura piedāvājumā iekļauts bezmaksas arī bērnu velo sēdeklītis! Būs viennozīmīgi ātrāk nekā ejot, un pie viena izkustēsimies un būs uz 1/2 lētāk kā ar elektrovilcieniņu.

Viena riteņa īre 3,50 EUR uz visu dienu jeb 10 km izbraucienam + parka ieejas maksa ap 1,50 EUR personai + autostāvieta par katru stundu 1,50 EUR
*te bija sajūta, ka jāmaksā ik uz soļa


Izbraukt Gdaņskā ar Amber Sky jeb London Eye panorāmas ratu! 15 minūšu brauciens, lai pavērtos uz pilsētu no augšas – maza atrakcija bērniem! Tomēr 15 minūtes ir par daudz, jo pēc 2-3 apļiem, jau mazliet palika garlaicīgi ne tikai man, bet arī bērniem.

Cena – pieaugušajam 28 PLN, bērnam līdz 140 cm – 18 PLN, mazais bezmaksas (4,30 EUR – 6,65 EUR par personu)


Vēl Gdaņskā varot doties uz Solidaritātes muzeju; uz zinātnes centru līdzīgu kā Ahhaa Igaunijā vai Gnynā uz ūdens atrakcijas parku. Tik vien vai visam būs laiks un vēlme! More is less, bet katram savs ceļošanas modelis!

CENAS
Vienas vietas apmeklējuma cena vidēji ir 6-8 PLN personai (1,40 – 1,90 EUR)
Otrais ēdiens vidēja līmeņa ēstuvēs 15-25 PLN (3,50 – 6,00)
+ autostāvietas cena apmeklējuma vietā ap 6 PLN (1,40 EUR)

Par cenām – var pārsteigt un izbrīnīt! Kaut kur kaut kas ir iekļauts, kaut kur ik pēc soļa jau jāveic cits maksājums. Tad tik nosakām – Polija!;)

LAIKS – ceļš līdz Gdaņskai ir ap 12 stundām, 780 km.

Varbūt pēc dažiem mēnešiem ceļa ilgumi no vienas pilsētas uz otru būs stipri mazāki, jo liekas, ka Polijā vienlaicīgi visos ceļos un pilsētās notiek ceļa remonti! Citādi jau pieradām, ka 100 km jābrauc 3 stundas atļautajā ātrumā! Cerams, mums nepienāks “cedeles” par ātruma pārsniegšanu! Jo nervi dara savu, kad ik pa 100 metriem ieraugi atkal ceļa zīmi 30-50 km/h!

Ko darīt mašīnā? Lai ātrāk paietu laiks var spēlēt spēles, piemēram, veco labo alfabēta spēli, kas liek darboties smadzenēm un bērni var iemācīties jaunus vārdus vai uzgriezt skaļāk mūziku un iztrakoties!

KO VARU IETEIKT!
Pēc iespējas:
– izvēlies vietas, kuras tiešām interesē un neķer visu pēc kārtas, jo tad ceļā droši vien aizietu 2 mēneši, nevis 4 dienas!

– izvēlies nakšņot vienā vietā vairāk nekā vienu nakti, lai katru dienu ietaupītu laiku uz izreģistrēšanos un iereģistrēšanos nākošā vietā + izbaudot savu naktsmītni (mūsu modelis 4 naktīm bija 1 nakts pa ceļam un 2 naktis vienuviet)

ja brauc ar mazu bērnu un viens atsakās vai neizmanto ratus, tad naktsmītni izvēlies maksimāli tuvu “atrakciju” vietām. Būs tiešām vieglāk, lai arī naktsmītne TOP vietās izmaksā mazliet vairāk! (Mums šoreiz Gdaņskā bija ideāli: 100-200 metru attālumā no naktsmītnes atradās katedrālē, kanāls, pilsētas laukums; mašīnas stāvvieta bezmaksas)

ja tomēr vēlaties aizbraukt uz Baltijas jūru pie Ziemeļpolijas, atvēli vairākas dienas, ja braucat ar bērniem. Mums 4 dienas ceļojumam bija stipri par maz. Iznāca tik vien kā maza iepazīšanās ar Poliju un ilgais ceļš mājās!

Sajūtas par Poliju ir mainījušās. Priekšstati un nepatika ir gāzta! Piedod Polija, ka tik ilgi vairījos no Tevis! Varbūt manu ceļojumu uzlaboja mana kompānija, mani 3 vīrieši! Kas to lai zina, bet ir jauki arī braukt mājās!
JĀ! Pirmo reizi braucam tik daudzus kilometrus kopā ar bērniem un arī paši, bet mums laikam paveicās! Lielajam puikam varbūt kaut kas arī nepatika savā pirms tīņu vecumā, bet viņš vismaz nečīkstēja, bet mazais ir liels pārsteigums! Vienmēr esmu vairījusies braukt ar mazu bērnu tik daudzus kilometrus no vietas ar mazām pauzītēm, bet viņš jūtās tik omulīgi! Vai arī liels nopelns, ka nav viens, bet kopā ar lielo brāli!

Ceļošana ir skaista! Lai arī daudz ko droši vien neredzējām, bet tas nekad nav bijis mūsu ģimenes pašmērķis, bet izbaudīt laiku kopā, uzkavēties vietās, kuras mums simpatizē, un būt mums pašiem – mazliet dulliem, mazliet bērnišķīgiem!


Iesaku vienreiz aizbraukt uz Poliju, ja arī Tu mazliet no tās vairījies!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s