VĀRĪTĀ KRĒMA KŪKA • ašās uzkodas • vasaras sangrija

Ballējam neguļam! Svētki, kuros viss ir pašgatavots – reāli vai nereāli!?
Teikšu godīgi – nav viegli! Jāplāno iecerētais jau vairākas dienas iepriekš – pa vidu esi tik stresaina, naktīs redzi ēdienus, rodas arī īsavienojums ar tuvajiem un, tad atkal ir tāds  svētku uzplūds, kad dari, dari & dari!
Nogurums – milzīgs! Tomēr gandarījums vēl lielāks!
Vai es to darītu atkal – 89% saku JĀ, bet pēc dažiem gadiem:)

Kur ir pazudusi lauku torte no lauku olām?
Kur? Kur? Te ;)
+
te skaties receptes svētku uzkodām & vasaras sangrijai

VĀRĪTAIS KRĒMS + BISKVĪTS = 2 sastāvdaļas, kas vienmēr ir bijušas tabu! – kaut kas tāls, neizprotams, sarežģīts un izmiris…, jo tagad kafejnīcās pārsvarā ir svaigēdāju, vegāniskās, bez glutēna un 100 & 1 siera kūku veidi…

Nekad neesmu uzdrīkstējusies tāāādu kūku taisīt, bet vienmēr gardu muti svētkos un kāzās notiesājusi. Kūka asociējas ar lauku tantiņu, kurai katrai ir savu knifiņi un, kurus ne katram atklās, bet kūkas vienkārši ir gardum gardas!
…un vārīto krēmu es varētu ķeksēt iekšā karotēm, kamēr svara sirdsapziņa cieši guļ!

TEIKŠU ATKLĀTI! Vārītā krēma kūku jāgatavo ļoooti ilgi (laikam neesmu pieradusi pie tādām), bet, ja tie ir īpaši svētki, tad ir to vērts!

IZNĀKUMS ja manējie ēd vairākus kūkas gabalus, tas ir ļoti liels pagodinājums! (it sevišķi vīrs!) Lielo kūku apēda visu!

IETEIKUMS – uzcept mini izmēģinājumu! Neuzdrīkstējos lielo kūku pirmo reizi cept jau uz svētkiem, lai nebūtu pašai vilšanās un lieka laika tērēšana!
Top mazā kūka! Uzcepu 1 biskvīta kārtu, kuru sagriezu 3 daļās + uztaisīju 1/3 vārītā krēma, lai saprastu vai sanāks un, ko gatavošanas tehnikā uzlabot!

Pirmā kūka iznāca laba, viss tika apēsts pāris piegājienos, bet biskvīts bija tik sauss, lai arī kūka iesūcās visu nakti un krēmu biju savārījusi/sakūlusi par biezu! (riktīgs sviests).
Esmu kritiska pret sevi, jo tādas kūkas ir ēstas simtiem un gribu pašu labāko!
Kaut kas jāmaina!

Īsto biskvītu pagatavoju jau 2 dienas pirms svētkiem, lai pietiktu spēka citiem darbiem. Neuzticos sev un necepu biskvītu visu uzreiz, lai pēc tam to sagrieztu 3 plānās kārtās, tā vietā sev visu sareģžīju (to es pieprotu) un cepu visas kārtas atsevišķi.
Manuprāt, tas ir drošāk nekā, ja viss saplok un nav no kā kārtas vispār dalīt!

Kūkas pagatavošanai vislielākais palīgs ir virtuves kombainis-mikseris: iemet visu iekšā un nav jāstāv klāt! Tikai jāmazgā virtuves palīgs gan daudzas reizes, lai visu pagatavotu, jo manam kombainim ietilpība tikai ap 1 litru!
Gatavošanas instrukcijā zemāk aprakstīšu savu metodi kā ietaupīt laiku un, lai mazāk reižu jāmazgā virtuves kombainis. Varbūt kādam tas liksies sarežģīti, bet nu pēc katra olu baltuma vai dzeltenuma mazgāt virtuves kombaini arī nevēlējos:)

BISKVĪTS gatavo trīs kārtas ~ 2 h / cep 1 kārtu ~ 20 minūtes 180 grādos
– 8 olas
– 8 ĒD.K cukura
– 8 ĒD.K miltu
* norādīti produkti 1 biskvīta kārtai

Gatavošanas process 3 kārtām uzreiz.
Atdala olu baltumus no dzeltenumiem. Katrus 8 olu baltumus ielēju savā mini bļodiņā, lai pēc tam katru kārtas porciju sakultu īsi pirms cepšanas un pievienotu savai masas daļai.

24 olu dzeltenumus sakuļ kopā ar 24 ēdamkarotēm cukura, kamēr cukurs izkusis un pievieno 24 ēdamkarotes miltu. Dzelteno masu sadala 3 daļās atsevišķos traukos.

Sakuļ 8 olu baltumus un iecilā savā dzeltenajā olu-miltu masā.
Pannā ieliek cepamo papīru, uzlej mīklu un izlīdzina. Liek cepties 20 minūtes 180 grādos kamēr gaiši brūna vai nelīp pie sērkociņa!

Vēl 2 reizes sakuļ olu baltumus un biskvīta kārtas ir gatavas! Nemanot pagājušas 2 stundas – kuļot, mazgājot, pārlejot..

VĀRĪTAIS KRĒMS
700 ml treknāks piens
6 olu dzeltenumi
200 g cukura
6 ĒD.K miltu
1 ĒD.K kartupeļu cietes
600 g sviests (istabas temperatūrā)
1 TK vaniļas ekstrakts vai cukura

PROCESS 6 olu dzeltenumus sakuļ ar 200 gramiem cukura un 1 TK vaniļas ekstraktu. Pēc tam pievieno 6 ĒD.K miltu, 1 ĒD.K kartupeļu cietes un 240 ml piena, visu kārtīgi samaisa vai turpina visu sakult.

Atlikušo 460 ml pienu ielej katliņā un uzvāra. Uzvārīto pienu lēnam lej sakultajā masā. Vispirms ielej mazliet pienu un pēc tam lēnām lej arī pārējo. Uzreiz visu karsto pienu nelej, jo citādi masa var saiet olu kultenī!

Visu masu liek ūdens peldē karsēties un sāk maisīt, kad masa sāk biezēt, tad maisa vēl intensīvāk līdz sabiezē. Te jānoķer īstais brīdis, proti, nevajag gaidīt līdz krēms tiešām biezs, bet tikai sabiezējies – ne pa šķidru, ne pa biezu (viegli pateikt ne!:)
*pirmo reizi krēmu riktīgi sabiezināju, pievienoju pēc tam sviestu un beigās sanāca sviesta pika!
Kad krēms sabiezējis kā vēlies:) – liec uzreiz bļodu aukstā ūdenī atdzesēties līdz istabas temperatūrai. Tikmēr sakul 600 gramu sviestu – ne izkausētajam, bet sviestam jābūt istabas temperatūrā. Pēc tam atdzesētajam krēmam pievieno sviestu un iemaisi to kārtīgi iekšā.
Vārīto krēmu uz kādām 30 minūtēm ieliek atdzesēties ledusskapī, lai paliek stingrāks.

Apsveicu – krēms ir gatavs! Murgs praktiski ir beidzies, paliek tikai kūkas salikšana kopā!:)

IEVĀRĪJUMS ieteicams skābāks ievārījums. Man patīk tradicionālais brūkleņu vai brūkleņu-ābolu ievārījums. Iesaku sagatavot mazliet zaptsūdeni ar ko pārklāt biskvīta kārtas, lai biskvīts nebūtu pārāk sauss + var pielikt mazu piešprici liķiera.
NB! Zaptsūdens ar liķiera piešprici jāpagaršo 3 reizes, tad vēl vienu reizi un atkal var turpināt taisīt kūku jestrākā prātā!;)))

PĒDĒJAIS POSMS – visu apvieno & beidzot top kūka
Katru biskvīta kārtu apslaca ar zaptsūdeni, pārklāj ar ievārījumu, uzliek vārīto krēmu un tā turpina līdz visas kārtas gatavas.
* ar zaptsūdeni labāk nepārspīlēt, var ieiet otrā galejībā, kad iznāks mitrā kūka.
* krēmu var nelikt pavisam līdz malām, jo nākamā kārta to mazliet izspiedīs no smaguma ārā.
* dekorē kā sirds vēlas – es to neprotu, līdz ar to nav ko ieteikt!;)
Man vārītais krēms nepalika pāri, līdz ar to diži uzlikt krēmu uz malām nemaz nevarētu.

KŪKA GATAVA tikai ieliek to ledusskapī vai pagrabā uz nakti “atpūsties” līdz pasniegšanai!

+ te vari apskatīties dažas uzkožu receptes, ja aizmirsi sākumā

—> atzīmē sev recepti zemāk pinterestā (pin it) vai dalies facebookā, lai atcerētos izmēģināt


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s